Το 1ο ΕΕΕΕΚ ΘΕΡΜΗΣ στο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Οι μαθητές μας συμμετείχαν στο 10 Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής παρουσιάζοντας τον

«Τουριστικό οδηγό Θέρμης»

Ο τουριστικός οδηγός εκπονήθηκε στα πλαίσια  πολιτιστικού προγράμματος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης κατά το σχολικό έτος 2015-2016 από μαθητές του 1ου Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Θέρμης με την καθοδήγηση των υπεύθυνων συντονιστριών εκπαιδευτικών: Δημητριάδου, Κοντοπούλου, Γκαράνη  εκπαιδευτικών του 1ου ΕΕΕΕΚ Δ.ΘΕΡΜΗΣ.

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές μας γνώρισαν την τοπική ιστορία και κοινωνία μέσα από έντυπα ή ηλεκτρονικά κείμενα, από επισκέψεις στα μνημεία της πόλης, στις υπηρεσίες και στους χώρους δραστηριοποίησης των επαγγελματιών της. Επίσης εξασκήθηκαν στη συλλογή και στην επεξεργασία πληροφοριών από διάφορες πηγές, στη σύνθεση και επιμέλεια γραπτών κειμένων με τη χρήση υπολογιστή, καθώς και στη λήψη και επεξεργασία φωτογραφιών. Εξίσου σημαντική με τον εμπλουτισμό των ακαδημαϊκών τους γνώσεων ήταν η εμπλοκή τους σε ποικίλες επικοινωνιακές περιστάσεις, τόσο στα πλαίσια της ομάδας  όσο και στα πλαίσια κοινωνικής αλληλεπίδρασης με τρίτους, όπως επίσημους φορείς, με στόχο τη διαμόρφωση και ενίσχυση ορθών κοινωνικών συμπεριφορών.